KAJ JE KEMIČNI PILING?

Kemični piling je estetski postopek, kjer se na kožo nanaša različno močne kisline. Glede na težavo, ki jo želimo odpraviti se izbere vrsto kemičnega pilinga in globino prodiranja.

NAJPOGOSTEJŠE VRSTE KEMIČNIH PILINGOV

Za nego kože se najpogosteje uporablja alfa-hidroksi kisline (AHA), beta-hidroksi kisline (BHA) in poli-hidroksi kisline (PHA).

AHA kisline so skupina različnih kislin: glikolna kislina, jabolčna kislina, vinska kislina , citronska kislina, mlečna kislina.

Poškodujejo zunanje epidermalne celične vezi, kar povzroči, da se zgornja plast mrtvih celic zlahka odlušči. Nadomestijo jih nove, mlade celice. To odstranjevanje mladih celic tudi pospeši nastajanje novih, kar pa vpliva na to, da se manjše gubice zgladijo, večje gube postanejo manj opazne, izboljša se tekstura kože, izboljšajo se akne in staranje kože se upočasni.

Med BHA kisline, ki jih uporabljamo spada salicilna kislina. Ker je lipidotopna (topna v lipidih, oljih) lažje prodira izvodilo pore. Zato se jo pogosto uporanlja pri aknasti koži. Izkazuje tudi protivnetno delovanje. BHA povzročijo, da se celice epidermisa ''odlepijo'' med seboj in omogočajo odmrlim celicam da odpadejo, s tem omogočajo boljšo obnovo kože. Te kisline so po zgradbi nekoliko drugačne od AHA, rezultati njihovega učinkovanja pa so podobni.

PHA kisline vključuje sestavine, kot so laktobionska kislina, galaktoza in glikonalaktone. PHA so topne v vodi, pri tem so si podobne po bio-kemični strukturi AHA. Lahko se jih uporablja kot humektante, vlažilce. Nekateri PHA kot npr. glukonalakton imajo tudi antioksidante lastnosti. Za razliko od AHA kislin, PHA kisline prodirajo počasneje kar zmanjša možnost iritacij. Zaradi tega so primernejše za bolj občutljive kože. Po študijah pa izkazujejo primerljivo učinkovitost z AHA kislinami.

Vrsta izbrane kisline, njena koncentracija in pH pa je odvisna od načina uporabe. Za domačo, vsakodnevno nego se uporabljajo nižje koncentracije v pripravkih z višjim pH-jem.

KAKŠEN REZULTAT LAHKO PRIČAKUJEMO?

Pilingi se uporabljajo za izboljšanje celotnega videza in kvalitete kože. Koža postane bolj vitalna, mladostna, gladkejša in enakomerno pigmentirana.

Z odstranjevanjem zgornjih slojev kože (luščenjem) močno stimuliramo njeno obnovo, zato so ti postopki primerni za odpravljanje gubic, izboljševanje tonusa kože, odpravo hiperpigmentacij in melazme (neenakomerna barva kože), brazgotin in aken. 

Učinek se razlikuje glede na vrsto pilinga, globino prodiranja in samo problematiko kože. Običajno je za dosego dobrega rezultata potrebno postopek večkrat ponoviti. 

KAJ LAHKO PRIČAKUJEM V DNEH PO POSTOPKU?

S kemičnim pilingom sprožimo obnovitvene procese kože. To se lahko v času po pilingu kaže kot rdečica, luščenje, oteklina in začasna sprememba v pigmentaciji. Tako stanje je normalen proces celjenja kože. Rdečica, opaznost in količina luščenja je odvisna od posameznika ter vrste in globine prodiranja pilinga. 

MORAM PO KEMIČNEM PILINGU DRUGAČE SKRBETI ZA SVOJO KOŽO?

Vsaka koža dnevno odstranjuje odmrle celice s površine kože. S pomočjo pilingov ta proces močno pospešimo, globlji kot je piling, močnejše je odstranjevanje celic. Koža je ob teh postopkih zato tanjša, ranljiva in bolj občutljiva. Zato je včasih (odvisno od globine pilinga) priporočljivo za kratek čas domačo nego nekoliko spremeniti. Nega kože po postopkih se razlikuje glede na vrsto pilinga in globino prodiranja. Zato se že pred samo izvedbo postopka pogovorimo o domači negi in naredimo individualen načrt nege, ki je optimalen za vašo kožo in izveden piling.  

Vsekakor je pa kot pri vseh postopkih, ki odstranjujejo zgornje plasti celic kože pomembno izogibanje soncu v dneh po izvedenem postopku in uporaba kreme z zaščitnim faktorjem. 

JE POSTOPEK PRIMEREN ZA VSE TIPE KOŽE?

Kemični pilingi so načeloma primerni za vse tipe kože. Priporočena globina prodiranja, varnost in učinkovitost pa se lahko spremeni glede na stanje kože. Zato vedno pred nanosom pilinga najprej naredimo oceno stanja kože in se pogovorimo o možnih indikacijah in kontraindikacijah za postopke. Glede na problematiko, ki je prisotna se nato izbere optimalno vrsto pilinga in globino prodiranja.


Previous
Previous

Kako na kožo vplivajo antioksidanti

Next
Next

Akne ali perioralni dermatitis?