Koža ob menopavzi
Hormoni ob menopavzi:
Med primarne ženske spolne hormone štejemo estrogene. Glavni tipi estrogena pri ženskah so estrone, estradiol in estriol, njihovo razmerje in količina pa se skozi leta spreminja. V »plodnih« letih (obdobje od nastopa menstruacije ter do menopavze) je dominanten estrogen: estradiol. V menopavzi je predominanten estrone, v nosečnosti pa estriol. (3)
Pri ženskah v sklopu menstrualnega cikla jajčniki izločajo estradiol, testosterone in progesterone. To izločanje je pod vplivom luteinizirajočega hormona (LH) in FSH (follicle stimulating hormone). (3)
Poleg jajčnikov (in placente v nosečnosti) pa proizvajajo estrogene tudi jetra, nadledvična žleza, adipociti. Ti sekundarni viri estrogena so pomembni pri post-menopavznih ženskah.
Sinteza estrogenov: v jajčniku nastane iz holesterola najprej androstenedione (prekurzor androgenih hormonov). Nato se ta lahko pretvori direktno v estrone ali pa v testosteron ter v naslednjem koraku v estradiol. (3)
Po nastopu menopavze, jajčniki ne proizvajajo več estradiola in progesterona. Estrogene hormone pa proizvajajo druga tkiva ampak ima velik padec njihove količine vpliv na številna tkiva – od možganov do kože. Količina testosterona pada enakomerno z leti, vendar ni povezana z menopavznimi spremembami. (3)
Vpliv menopavze na različne komponente v koži
Koža postane tanjša, spremembe so pa tako strukturne kot funkcionalne narave. »Kvaliteta« kože s starostjo upade, za to je odgovorna sinergija med kronološkim in fotostaranjem, skupaj s hormonskimi spremembami, vplivi iz okolja in zmanjšano aktivnostjo nekaterih metabolnih procesov. V dermisu so spremembe morfološke, fizične in kemične narave. Upad estrogena pa povzroči atrofijo kože, zmanjšano količino kolagena in vode v dermisu, zmanjšano sebacealno sekrecijo, upad elastičnosti, slabše celjenje, zmanjšano aktivnost fibroblastov in keratinocitov ter lahko tudi hiperandrogenizem. Padec količine estrogena ima vpliv na staranje kože, vendar je težko razlikovati med spremembami, ki nastopijo zaradi starosti in spremembami, ki jih povzročijo hormonske spremembe menopavze.(4)
Estrogeni uravnavajo različne celične funkcije, vključno s proliferacijo, morfogenezo, diferenciacijo in apoptozo. (4)
Kolagen:
S starostjo pride do atrofije kolagena. Kolagen je zadebeljen in prisotne so degradacijske spremembe (večja količina prečnih povezav). Prav tako kolagen ni več enake kvalitete kot v mladosti. Upade količina encimov, ki so odgovorni za post translacijske procese v sintezi kolagena, upade tudi količina hidroksiprolina in hidroksilizina v kolagenu tipa I, količina fibroblastov in žil. Vse to pripomore k povečani ohlapnosti kože, gube postanejo bolj vidne.(4)
Obstaja pa dokazana povezava med upadom količine estrogena in kolagena. V prvih petih letih po menopavzi beležijo tudi do 30% upad količine kolagena v dermisu. Povprečno pa po menopavzi količina kolagena pade vsako leto za 2,1%. Pri ženskah ki jemljejo HRT (hormone replacement therapy) so opazili zaustavitev tako drastičnega padca kolagena. (4)
Elastin:
Elastinska vlakna so v dermisu povezana s kolagenom (in GAG) v mrežo, kar elastinu po raztezanju omogoča vrnitev v prvotno stanje in prepreči pretirano raztezanje. Pri ženskah s prezgodnjim nastopom menopavze so odkrili povečane degenerativne spremembe na elastičnih vlaknih. Histološke študije kažejo, da topikalni dodatek estrogena poveča število in debelino elastičnih vlaken. Klinične študije zaenkrat takih rezultatov ne kažejo, ampak teh študij je bilo malo, na premajhnem številu oseb ali pa v prezgodnji fazi menopavze. (4)
Voda:
S starostjo narašča trans epidermalna izguba vode, pada pa količina GAG v dermisu. Manjša količina GAG vpliva tudi na degenerativne spremembe na kolagenskih vlaknih, saj te vplivajo na njihovo organizacijo. Suha koža je pri starajoči, postmenopavzni koži pogosta. Dodatek estrogenov pa kaže statistično manjšo verjetnost nastanka suhe kože zaradi starostnih sprememb. Ti pozitivni učinki bi lahko bili povezani z estrogeno stimulacijo sinteze GAG in hialuronske kisline, kar poveča količino vode v dermisu in ima lahko vpliv tudi na debelino kože. Padec estrogena ima vpliv na manjšo sintezo epidermalnih lipidov in slabše barierne sposobnosti povrhnjice. (4,5)
Sebacealne žleze in lasje:
Manjša količina estrogenov vpliva na manjšo sekrecijo sebacealnih žlez ter manjše izločanje in tvorbo epidermalnih lipidov pri postmenopavznih ženskah. Jemanje HRT v postmenopavzi vpliva na večje izločanje sebuma. Čeprav velja, da androgeni hormoni (testosteron) povečajo sebacealno sekrecijo in estrogeni zmanjšajo, ima HRT terapija (nadomestna terapija estrogena in progesterona) stimulirajoč vpliv na delovanje lojnic, zaradi dodatka progesterona. (4)
V postmenopavznem obdobju je lahko prisotna večja količina obraznih dlak, manjša količina dlak po telesu in androgena alopecija. (4)
Debelina kože:
Zaradi vpliva estrogena na količino kolagena in GAG se v 15-18 letih v postmenopavzi debelina kože v povprečju letno manjša za 1,13%. Študije kažejo, da imajo postmenopavzne ženske na nadomestni terapiji (HRT) v primerjavi z ženskami ki nimajo te terapije, debelejšo kožo. (4)
Prekrvavljenost kože:
Dermis in epidermis (indirektno) sta prekrvavljena z arteriolami in kapilarami, ki segajo iz podkožja. Preko njih dobijo potrebno hrano ter odvažajo metabolite. Celovitost te strukture je pomembna za ohranjanje zdrave kože. Žilni splet v papilarnem dermisu je prisoten in odgovoren za vročinske vale v fazah menopavze. Periferna mikrocirkulacija pa drastično upade po menopavzi. HRT terapije lahko povečajo prekrvavljenost tudi za 20-30%.(4)
Celjenje:
Z leti kvaliteta celjenja upade, čas se pa poveča. To pripisujejo manjši prisotnosti TGF (rastni faktor). Povezava med količino estrogena in slabšim celjenjem ni še popolnoma raziskana in jasna, opazili pa so da estrogen stimulira sekrecijo TGF-ja (te izločajo fibroblasti). (4)
Pigmentacija:
Pigmentacijo kože določajo genetski, okoljski in endokrini faktorji. Vplivajo na sintezo melanina v melanocitih in njegovo razporeditev v epidermisu. Estrogeni regulirajo pigmentacijo kože. Povečana pigmentacija zaradi povečane količine hormonov je lahko prisotna med nosečnostjo. Melasma, hiperpigmentacija na UV izpostavljenih delih telesa se lahko poslabša zaradi hormonskih sprememb med nosečnostjo ali zaradi jemanja oralnih kontraceptivov.
Povezava med menopavzo in pigmentacijo ni še dokončno raziskana. (6)
Nega kože ob menopavzi
Vsak protokol nege kože mora biti individualno pripravljen, glede na potrebe vsakega posameznika, saj ni nujno da ima vsaka ženska v obdobju menopavze enake težave in enako stanje kože. Vendar glede na poznano o starajoči koži (in hormonskem vplivu) se lahko določi nekaj smernic nege take kože:
Stimulacija sinteze kolagena, elastina in GAG
Izboljšanje bariere epidermisa in sintezo epidermalnih lipidov (ali pa dodatek manjkajočih komponent v sklopu vsakodnevne nege – npr. ceramidi) ter izboljševanje stanja suhe kože
Spodbujanje mikrocirkulacije
Spodbujanje delovanja sebacealnih žlez
Topikalna uporaba fitoestrogenov: fitoestrogeni so estrogenom podobne snovi, ki jih proizvajajo rastline. Sposobne so vezave na estrogenske receptorje na celici ter lahko povzročijo enak učinek kot estrogeni na celico vendar v manjši meri. Najbolj poznani fitoestrogeni so isoflavoni (med njimi najbolj poznan genistein). Topikalni dodatek fitoestrogenov vpliva na elastičnost, vlažnost kože, izboljša fotozaščito in zmanjša videz gub. Prav tako poveča vaskulariziracijo dermisa, sintezo kolagena in debelino epidermisa. (15)
Zgoraj naštete smernice so povezane s hormonskim vplivom na spremembe v koži, poleg teh je pri starajoči koži smiselno še:
Zaviranje delovanja MMP v dermisu (razgrajujejo matriks v dermisu)
Zaviranje kontrakcije mišič, ki lahko povzročijo nastanek mimičnih gub (na primer inhibitorji nevrotransmiterjev)
Uporaba izdelkov s SPF zaščito
Antioksidativno delovanje, ki lahko potencialno pripomore k preprečevanju poškodb prostih radikalov
Viri:
Dario Antonini, Annarita Sibilio, Monica Dentice and Caterina Missero, »An intimate relationship between thyroid hormone and skin: regulation of gene expression«. Front. Endocrinol, 4:104, ( 2013)
Dario Antonini, Annarita Sibilio, Monica Dentice and Caterina Missero, »An intimate relationship between thyroid hormone and skin: regulation of gene expression«. Front. Endocrinol, 4:104, ( 2013)
J. Calleja-Agius & M. Brincat. »The effect of menopause on the skin and other connective tissues« Gynecol Endocrinol., 28, 273-7 (2012)
Maulik G. Shah, Howard I. Maibach, »Estrogen and Skin An Overview«. American Journal of Clinical Dermatology, Volume 2, Issue 3, 143-150.( 2001)
Verdier-Se´vrain S, Bonte´ F, Gilchrest B, »Biology of estrogens in skin: implications for skin aging«. Exp Dermatol, 15, 83–94 (2006)
13) Yu Yu Shu, Howard I. Maibach, »Estrogen and Skin: Therapeutic Options«. Am J CLn Dermatol; 12 (5), 297-311, (2011)