Povrhnjica

Epidermal_layers.png

Koža je v glavnem sestavljena iz dveh večjih plasti: epidermisa in dermisa. Ločnico med epidermisom in dermisom predstavlja lamina basale. Epidermis je zunanja plast kože in je po plasteh razdeljena v 5 kategorij: stratum basale, stratum spinosum, stratum granulosum (SG), stratum lucidum in stratum corneum (SC).

Osnovna celica epidermisa je keratinocit, sam epidermis pa nastane preko 4 faz. te faze so proliferacija (delitev), diferenciacija (dozorevanje), kornifikacija (poroženevanje) in deskvamacija (luščenje).

Keratinociti so od nastanka v bazalni plasti pa vse do stratum granulosuma pod vplivom procesov diferenciacije. Ob prehodu v stratum corneum pa so podvrženi zadnji diferenciaciji – kornifikaciji.

Programirana pot keratinocita skozi epidermis

Programirana pot keratinocita skozi epidermis

STRATUM CORNEUM (SC)

Stratum corneum mora pod normalnimi pogoji zagotoviti čimmanjšo prepustnost. Vendar je

minimalna prepustnost potrebna za:

  • hidratacijo zunanjih plasti rožene plasti, da ta lahko ohrani svojo prožnost;

  • zagotavljanje dovoljšne količine vode, da so omogočene encimske reakcije – te so nujno potrebne, saj omogočajo zorenje SC in deskvamacijo.

V SC so prisotni trije glavni mehanizmi zadrževanja vode:

  • medcelični lipidi, ki s svojo fizično organizacijo ustvarijo semi-prepustno bariero in omogočajo kontroliran pretok vode;

  • prisotnost popolnoma dozorelih korneocitov;

  • prisotnost zunajceličnih in znotrajceličnih naravnih vlažilnih faktorjev (NMF).

Epidermalna diferenciacija vodi v nastanek rožene plasti (SC) . Korneociti so zadnja faza diferenciacije keratinocitov, ampak tudi korneociti so še pod vplivom diferenciacije skozi celoten SC. Keratinociti se spremenijo v korneocite, ki so sploščene oblike ter se med sabo prekrivajo, kar pripomore k bariernim lastnostim kože. Na meji med SG in SC se odvije zadnji korak programirane intrinzične celične smrti. Korneociti niso več presnovno aktivni, ne morejo več sintetizirati novih proteinov. Kljub temu pa je plast dinamična in aktivna, vendar se vsi procesi odvijajo pod vplivom encimov.

Te dinamične metabolne aktivnosti so pa v veliki meri odvisne od zunanjih vplivov – predvsem vpliva okolja na spremembo v vodnem gradientu SC ali spremembami v barierni funkciji.


Viri:

1) A. Rawlings, P. Matts, »Stratum corneum moisturization at the molecular level: an

update in relation to the dry skin cycle«. The Journal of investigative dermatology, 124,

1099–1110 (2005).

2) R. Voegeli, A. Rawlings, »Corneocare The role of the stratum corneum and the concept

of total barrier care«. H&PC Today - household and Personal Care today, 8, 7-16

(2013).

Previous
Previous

POGLED NA AKNE SKOZI ZGODOVINO