Odstranjevanje obnohtne kožice
V svetu manikure se pogosto srečujemo s prakso odstranjevanja obnohtne kožice, ki naj bi dala rokam bolj urejen videz. Vendar pa številne raziskave kažejo, da ta praksa ni le nepotrebna, ampak lahko celo prinaša številne škodljive posledice za zdravje nohtov in kože.
Vloga obnohtne kožice:
Obnohtna kožica ima pomembno vlogo pri zaščiti nohtov in okoljne kože pred bakterijami, okužbami in drugimi neželenimi dejavniki. Odstranjevanje te kožice lahko moti naravno bariero, ki varuje nohtno posteljo, in s tem poveča možnost za okužbe.
Študija, objavljena v "Journal of Cosmetic Dermatology," je raziskovala povezavo med odstranjevanjem obnohtne kožice in tveganjem za okužbe. Rezultati so pokazali, da so tisti, ki redno odstranjujejo obnohtno kožico, bolj nagnjeni k vnetjem in okužbam nohtov. To potrjuje, da je naravna kožna pregrada pomembna za zdravje nohtov.
Drug negativen vidik odstranjevanja obnohtne kožice je lahko suha in razpokana koža okoli nohtov. Koža brez te zaščitne plasti postane bolj občutljiva na izgubo vlage, kar lahko privede do neprijetnega občutka suhe kože in celo do bolečih razpok.
Odstranjevanje obnohtne kožice je lahko tvegano tudi zaradi morebitnih poškodb. Nepravilno izvedeno odstranjevanje lahko povzroči ureznine, ki omogočajo vstop bakterij in povzročijo okužbe. Tveganje za okužbo pa ni samo v primeru ko povzročimo ureznine - tudi navidez “pravilno” odstranjevanje kožice poveča tveganje za okužbo. Rezanje ali odstranjevanje z brusilnikom je enako škodljivo.
Namesto odstranjevanja obnohtne kožice lahko posamezniki uporabljajo nežne metode nege nohtov, kot so:
redno vlaženje,
masaža obnohtne kožice,
uporaba hranilnih olj.
To ohranja kožo zdravo, brez potrebe po odstranjevanju naravne zaščite. Zdravi nohti so ključ do lepih rok, in ohranjanje obnohtne kožice nedotaknjene je korak bližje k temu cilju.
Ko naravna pregrada ni več prisotna, se torej odpira pot za bakterije, glivice in druge mikroorganizme, ki lahko povzročijo različne vrste okužb.
Vrste okužb:
Poznamo več vrst okužb, ki se lahko pojavijo kot posledica odstranjevanja obnohtne kožice:
Paronihija: vnetje obnohtne kožice, ki lahko povzroči bolečino, oteklino in rdečino. Lahko nastane zaradi poškodbe ali okužbe.
Mikotične okužbe: glivične okužbe nohtov so pogoste in odstranjevanje kožice lahko poveča tveganje za njihov nastanek.
Bakterijske okužbe: brez naravne zaščite postanejo nohti bolj dovzetni za bakterijske okužbe, ki lahko zahtevajo antibiotično zdravljenje.
Kako lahko prepoznamo ali je naša obnohtna kožica zdrava?
Če opazimo prisotno rdečico ali oteklino je to znak, da stanje obnohtne kožice ni v redu.
Zdravljenje okužb, ki se pojavijo zaradi odstranjevanja obnohtne kožice, je pogosto dolgotrajno in zahteva strokovno medicinsko posredovanje. Vključuje lahko:
Antibiotike: za zdravljenje bakterijskih okužb.
Antimikotična zdravila: pri glivičnih okužbah nohtov.
Druga topična zdravila: za blažitev simptomov in pospešitev celjenja.
Zdravljenje okužb je velikokrat dolgotrajno in težavno zaradi:
Počasnega celjenja: okužbe nohtov in obnohtne kožice se pogosto zdravijo počasi zaradi omejenega pretoka krvi v teh predelih.
Ponavljajoče se okužbe: brez obnohtne kožice so nohti bolj nagnjeni k ponavljajočim se okužbam, kar otežuje popolno ozdravitev.
Boljše je, da se poslužujemo bolj nežnih pristopov k negi nohtov, ki ohranjajo naravno zaščito in preprečujejo morebitne zdravstvene težave. Zdravi nohti so ključ do lepih rok, vendar je pomembno, da to dosežemo na način, ki ne ogroža zdravja.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9672873/